Początek sankcji, pierwsze rezultaty

hole-in-balance-banki.ruArtykuł ze strony AboutRu.com, 20.III.2014
flag-rusflag-pol Tłumaczenie: Halina Rogalińska

Tak więc zaczęły się sankcje Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej w odniesieniu do szeregu oficjeli i biznesmenów w Rosji, a także do wielu rosyjskich banków. Chociaż wcześniej niektórzy deputowani i urzędnicy Kremla przechwalali się, że z jednej strony, USA nie ośmieli się wprowadzić sankcji, a z drugiej strony, sankcje te nie dotkną Rosji i Rosjan, bo rzekomo te sankcje są „nieszkodliwe”, tym nie mniej ton tych wypowiedzi staje się niepewny, zaś na wyniki nie trzeba było długo czekać.

Po pierwsze, jak wykazała praktyka, Amerykanie „się ośmielili”. Publikacja „Kommersant” cytuje źródło w Białym Domu:

„W Rosji błędnie uważano, że pozostaniemy na sankcjach ogłoszonych w poniedziałek. Tak się nie stało. Nie zatrzymamy się też na sankcjach ogłoszonych dzisiaj. Jesteśmy gotowi pójść dalej.”

I, oczywiście, nie są to puste groźby. Źródło podaje kolejny cytat:

„Nikt nie powinien myśleć, że to koniec planu tego, co jesteśmy gotowi zrobić zgodnie z rozporządzeniem, które prezydent podpisał w tym tygodniu. To jest dopiero początek.”

W publikacji zwraca się uwagę, że jest to już trzeci etap sankcji – a to jeszcze nie koniec. Sądząc po oświadczeniu Obamy, należy spodziewać się restrykcji wobec wielu sektorów biznesowych w Rosji – usługi finansowe, energetyka, hutnictwo i górnictwo, inżynieria, obrona i dziedziny z nią związane. Chodzi o ewentualne zajęcia mienia firm rosyjskich w Stanach Zjednoczonych, oraz o zakaz prowadzenia działalności gospodarczej z nimi. Według słów byłego ambasadora USA w Rosji, Michaela McFaula, „Biały Dom w ten sposób dał do zrozumienia, że może to być jego kolejny krok.”

Ponadto na stronie ministerstwa finansów USA opublikowano listę osób, obejmujący członków bliskiego kręgu prezydenta Władimira Putina. Aktywa tych osób zostaną zamrożone, a ich samych obejmie zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Oto ta lista:

Jewgenij Buszmin, zastępca przewodniczącego Rady Federacji
Aleksiej Gromow, pierwszy zastępca szefa Administracji Prezydenta
Władimir Dżabarov, senator
Siergiej Żeleźnik, wicemarszałek Dumy Państwowej
Siergiej Iwanow, szef Administracji Prezydenta
Wiktor Iwanow, szef Federalnej Służby ds. Kontroli Narkotyków
Jurij Kowalczuk, Prezes Rady Dyrektorów banku „Rosja”
Władimir Kożin, sekretarz prezydenta
Siergiej Mironow, deputowany Dumy Państwowej, lider partii „Sprawiedliwa Rosja”
Siergiej Naryszkin, przewodniczący Dumy Państwowej
Wiktor Ozerow, przewodniczący Komitetu Rady Federacji do spraw obronności i bezpieczeństwa
Oleg Pantelejew, senator
Arkadij i Borys Rotenberg, biznesmeni (w oświadczeniu na stronie internetowej Departamentu Skarbu USA, włączani są do najbliższych kręgów Putina, zauważając, że otrzymali 7 miliardów dolarów podczas prac przy olimpijskich przygotowaniach w Soczi )
Nikołaj Ryżkow, senator
Igor Sergun, szef Sztabu Generalnego GRU
Giennadij Timczenko, biznesmen (Departament Skarbu USA określa go jako „zaufanego bankiera wyższych urzędników Federacji Rosyjskiej, w tym Putina”)
Alexander Totoonow, senator
Andriej Fursenko, Asystent Prezydenta
Władimir Jakunin, szef Kolei Rosyjskich

Ale nie to jest najgorsze. Jak podaje źródło, wprowadzono także sankcje wobec banków „Rosja”, „Sobinbank”, „InvestCapitalBank”, SMP Bank „Finservice” i szeregu innych. Banki te umieszczono na tzw. liście Specially Designated Nationals List: to lista osób i firm, które podlegają sankcjom USA. Wpisanie na tę listę oznacza zablokowanie wszystkich aktywów w amerykańskich bankach i zakaz realizowania wszelkich operacji na jakichkolwiek rachunkach zagranicznych. Ponadto obowiązuje „zasada 50%”, zgodnie z którą sankcje obejmują wszystkie jednostki, w których dana osoba według Departamentu Skarbu USA posiada co najmniej 50% akcji.

W efekcie międzynarodowe systemy płatnicze Visa i MasterCard wstrzymały obsługę kart wydanych przez te banki. Oficjalny komunikat mówi, że klienci banku mający karty płatnicze systemów VISA i MasterCard, mogą pobrać gotówkę bez żadnych ograniczeń tylko w bankomatach banku „Rosja”, Sobinbanku oraz Zjednoczonego Systemu Rozrachunków.

W związku z powyższym, dzisiaj rano zwykli obywatele Rosji odczuli, co oznaczają „nieszkodliwe” sankcje.

Również Unia Europejska nie uchyla się od nałożenia sankcji na Rosję. Jak informuje „Interfax”, Unia Europejska rozszerzyła „czarną listę” dotyczącą Rosji z 21 do 33 osób. Dotyczy ich zakaz wjazdu do UE, a ich rachunki w bankach europejskich podlegają zamrożeniu. Decyzje dotyczące sankcji gospodarczych nie zostały przyjęte. Jak w pierwszym dniu szczytu UE ogłosił przewodniczący Herman Van Rompuy, lista nazwisk będzie znana po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.

Źródło cytuje Hermana Van Rompuy’a:

„UE nalega na deeskalację kryzysu na Ukrainie i przywrócenie integralności terytorialnej kraju. W przypadku dalszych działań Rosji na Ukrainie i brak deeskalacji, UE podejmie dalsze kroki, w tym ekonomiczne. Nie uznajemy włączenia Krymu do Rosji i nie uznamy go w przyszłości. Będziemy oceniać każdy nowy incydent, każdą sytuację konfliktową i zastrzegamy sobie prawo reagowania.”

Jednocześnie Van Rompuy podkreślił, że:

„Sankcje nie są zemstą, ale środkami polityki, mającymi na celu załagodzenie kryzysu.”

W związku z nałożeniem sankcji, jak informuje RBC (RosBusinessConsulting), agencja rejtingowa Standard & Poor’s (S&P) obniżyła długoterminowy rating Rosji ze „stabilnego” na „negatywny” — do poziomu BBB *).

Agencja wyjaśnia, że? długoterminowy ?rating Rosji w obcej walucie ustalony jest na poziomie BBB, a rating rubla – na poziomie BBB+.

Spółka objaśniła swoją prognozę tym, że pogorszenie wystąpiło z powodu rosnącego ryzyka geopolitycznego i gospodarczego. Sankcje Unii Europejskiej i USA w odpowiedzi na przyłączenie Krymu (cytat poniżej) mogą prowadzić do istotnych konsekwencji gospodarczych i finansowych w kwestii wiarygodności kredytowej Rosji.

Cytat: „Oczekujemy, że UE i USA będą nakładać dalsze sankcje na Rosję.”

Analizując sytuację w Rosji, eksperci doszli do wniosku, że Centralny Bank Rosji zarzucił politykę zwiększania elastyczności kursu walutowego i wszystkie siły skierował na stabilizację rynków finansowych ze względu na fakt, że od początku roku dewaluacja rubla o 10% i znaczny odpływ kapitału dają efekt inflacyjny.

Rozczarowujące perspektywy wzmacnia jeszcze fakt, że według S&P, odpływ kapitału z Rosji w pierwszym kwartale 2014 roku wyniesie ok. 60 mld dolarów, co w przybliżeniu stanowi równowartość odpływu kapitału w całym roku 2013.

Zwalnia także rozwój gospodarczy Federacji Rosyjskiej. Według prognoz Agencji, wzrost PKB w bieżącym roku wyniesie 1,2% przy 1,3% w roku ubiegłym. W najgorszym scenariuszu, w 2014 roku wzrost gospodarczy może spaść znacznie poniżej 1%. Może się to zdarzyć, jeżeli prędko nie opadnie napięcie na Ukrainie.

Przypomnijmy, że na początku grudnia, kiedy to kryzys ukraiński jeszcze się nie rozwinął do obecnej skali, agencja Standard & Poors potwierdziła długo- i krótkoterminowe ratingi Rosji w zobowiązaniach w walutach obcych na poziomie „BBB/A-2”, a także ratingi zobowiązań długo- i krótkoterminowych w walucie krajowej na poziomie „BBB+/A-2”.

Na początku marca agencja ratingowa Moody’s przewidywała, że od zamiarów Rosji wobec Ukrainy zależy rating kredytowy kraju, dla którego konsekwencje będą negatywne. Następnie analitycy zauważyli, że pogorszenie nastawienia inwestorów do Rosji już wpłynęło na rynki finansowe. W dniu 3 marca rosyjski rynek spadł o 12%, podczas gdy rentowność obligacji skarbowych wzrosła o 11%.

Należy pamiętać, że na początku stycznia S&P potwierdziła najwyższy długoterminowy rating kredytowy Niemiec „AAA” i krótkoterminowy „A-1+”. W końcu lutego agencja obniżyła długoterminowy rating Ukrainy w zobowiązaniach w walutach obcych o jeden stopień – z „CCC+” do poziomu sprzed standardu „CCC”.


*) Rating jest tu oceną możliwości kredytowych. Skala ratingu wyrażana jest symbolami literowymi. Według agencji ratingowej Standard & Poor’s długookresowe poziomy ratingowe przedstawiają się następująco:

  • poziom inwestycyjny (AAA, AA, A, BBB)
  • poziom spekulacyjny (BB, B, CCC, CC, C, D).

Rating może także zawierać znaki ?+? i ?-?, dla określenia różnic w ramach jednej kategorii [wg Wikipedii]
Wróć do tekstu

Jeden komentarz do “Początek sankcji, pierwsze rezultaty”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *