Rosja 12 marca 2014

Galina Timczenko
Galina Timczenko (fot.: Wikipedia)
Ponieważ od pewnego czasu korzystałam z rosyjskiego e-zinu LENTA.RU, uważam za stosowne zawiadomić czytelników moich tłumaczeń, że ta strona już została ocenzurowana i wczoraj całkowicie się zmieniła. Nie znalazłam tam dziś nic ciekawego. Zwolniona wczoraj Redaktor Naczelna Lenty.ru zasłużyła jednak na notkę w rosyjskiej Wikipedii, dokąd cenzura nie sięga:

*Halina Wiktorowna Timczenko*
Dziennikarka rosyjska, w latach 2004-2012 redaktor naczelny internetowej gazety lenta.ru

Ukończyła III Moskiewski Instytut Medyczny. W latach 1997-1999 pracowała jako redaktor w gazecie „Kommersant”. W 1999 przeszła do nowopowstałej internetowej gazety Lenta.ru, w której od 2004 pracowała na stanowisku redaktora naczelnego. 12 marca 2014 roku decyzją właściciela gazety, Aleksandra Mamuta, została zwolniona w kilka godzin po tym, jak kierowany przez nią tytuł otrzymał ostrzeżenie Roskomnadzora (cenzura w Rosji) w związku z tym, że w jednym z materiałów dziennikarskich znalazł się odsyłacz do wywiadu z liderem ukraińskich nacjonalistów, Dmitriem Jaroszym.
Według politologa Gleba Pawłowskiego, zwolnienie Timczenko miało miejsce w ramach nasilającej się presji władzy na wolność prasy; przedstawiciel Rosyjskiej Dumy Państwowej, Aleksander Sidiakin ma inne zdanie, uznał zwolnienie Timczenko za samoregulację środowiska dziennikarskiego. Ogłoszono również szereg opinii znakomitych rosyjskich blogerów wysoko oceniających pracę Timczenko i ostro wypowiadających się na temat jej zwolnienia.
[Tłum. Halina Rogalińska]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *